Protokół ze spotkania w Sejmie.
W dniu 11.06.2010 w godzinach 14.00- 16.30 w gmachu Sejmu odbyło się spotkanie z politykami nt. nieprawidłowego funkcjonowania obecnego systemu refundowania procedur medycznych w okulistyce. W spotkaniu uczestniczyła poseł Joanna Mucha, minister Julia Pitera, przedstawiciel Agencji Oceny Procedur Medycznych, prof. Zbigniew Zagórski prof. Jerzy Szaflik oraz przedstawiciele SCOP dr Marek Czubak, dr Zbigniew Dyda, dr Antoni Bąk, dr M. Koszałkowski, dr Justyna Badowska, a także prof. Bruce Spivey – Prezydent ICO/IFOS, zaproszony przez prof. Zagórskiego. Z zaproszonych gości nie byli obecni przedstawiciele NFZ i Ministerstwa Zdrowia.
Prof. Zagórski przedstawił zestawienia statystyczne ukazujące dysproporcje pomiędzy zapotrzebowaniem na operacje zaćmy w wybranych ośrodkach. Zwrócił uwagę na paradoksalnie niskie kontrakty w wielu bardzo dobrych, renomowanych ośrodkach i odwrotnie bardzo duże kontrakty w ośrodkach z małą liczbą oczekujących na zabieg chorych. Przedstawił rosnący trend tego zjawiska w czasie. Przedstawione dane przez prof. Zagórskiego ukazują, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce w liczbie operowanych pacjentów w Europie na określoną liczbę mieszkańców. Zwrócił uwagę na problem niskich nakładów na procedury okulistyczne i na konieczność ograniczenia do najwyżej 20% nakładów na hospitalizację zachowawczą.
Pani poseł J. Mucha zwróciła uwagę pani minister Piterze na korupcjogenny sposób rozdziału kontraktów przez NFZ.
Dr Z. Dyda przypomniał okoliczności kontraktowania przez NFZ w 2008r., kiedy to warunkiem otrzymania kontraktu było posiadanie na oddziale aparatu GDX, mikroskopu lustrzanego, lasera i polomierza, zwrócił uwagę na niedorzeczność tego wymagania. Do chwili obecnej nie jest znany autor tego zarządzenia, NFZ twierdzi, że to Konsultant Krajowy; Konsultant Krajowy, że to NFZ.
Pani poseł J. Mucha zasugerowała, że mogą wchodzić w grę korzyści finansowe odniesione przez autora tego zarządzenia od firm oferujących wymagany przez NFZ sprzęt i zwróciła na to uwagę pani minister Piterze.
Prof. J. Szaflik zwrócił uwagę na problem AMD i zbyt ograniczone nakłady na refundacje leku Lucentis. Profesor zróżnicował obecnie funkcjonujące zakłady opieki zdrowotnej na prywatne i państwowe twierdząc, że operacje zaćmy niepowikłanej dają łatwy i szybki zarobek firmom prywatnym.
Prof. Zagórski podkreślił, że to ośrodki referencyjne powinny być adresatem zabiegów zaćmy wikłającej. Prof. Szaflik był zaniepokojony dopłatami za ponadstandardowe implanty wewnątrzgałkowe w prywatnych klinikach. Dr Bąk zwrócił uwagę na brak definicji soczewki standardowej i ponadstandardowej w naszej praktyce chirurgicznej. Lekarze zgodnie zwrócili uwagę na konieczność pilnego uregulowania prawnego kwestii współfinansowania pacjenta w pewnych okolicznościach. Dr Czubak podjął temat konieczności zmiany zasady finansowania procedur:
z obecnego -,, pieniądz idzie przed pacjentem ” na ,, pieniądz idzie za pacjentem”. Prof. Zagórski zgodził sie z tym, że to pacjent ma wybrać ośrodek, a nie ośrodek ma czekać na pacjenta. Zasugerowano rozwiązanie, w którym ubezpieczony pacjent otrzymywałby „ voucher” od NFZ, który gwarantowałby operację w określonym terminie, a chory sam wybierałby ośrodek wykonujący tego typu zabiegi.
Na koniec spotkania, prof. Spivey wręczył pani poseł Musze zestawienia i opracowanie tematów mające na celu pomoc w pracach nad systemem refundowania świadczeń okulistycznych.
Protokółowała dr Justyna Badowska