W dniu 13 września 2017 roku Konsultant Krajowy ds. Okulistyki pan prof. Marek Rękas przedstawił swoje stanowisko dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych do operacji zaćmy.
załącznik
Problem kolejek do operacji zaćmy wydaje się głównie związany z niedostatecznym finansowaniem tych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sytuacja ta występuje w Polsce od wielu lat i jest przedmiotem frustracji wielu pacjentów, którzy w sytuacji pogorszenia jakości życia nie mogą szybko otrzymać pomocy ze strony okulisty i ośrodka chirurgii oka.
Czynnik finansowy nie jest jednak jedynym w przedłużeniu okresu oczekiwania na operację zaćmy. Wielu chorych ma użyteczną ostrość wzroku i nie wymaga leczenia operacyjnego. Osoby te niepotrzebnie wpisywane są w kolejkę oczekujących na zabieg w ramach NFZ, wydłużając ją zbędnie osobom, które potrzebują szybkiej poprawy widzenia.
Wydłużony sztucznie okres oczekiwania na operację zaćmy w wielu ośrodkach stwarza argument w negocjacjach o większy kontrakt z NFZ.
Osobiście mam wielu pacjentów w praktyce lekarskiej, którzy zgłaszają się do mnie po drugą opinię w przypadku przypadkowego wykrycia zaćmy podczas konsultacji okulistycznej i skierowanych do leczenia operacyjnego. Większość osób z visusem 0.6 – 0.7 w obu oczach nie zgłasza pogorszenia komfortu widzenia na tyle, żeby decydować się na zabieg operacyjny. Zdecydowana większość woli zgłosić się na kontrolę w okresie 6 miesięcy do sprawdzenia czy początkowa zaćma postępuje czy jest stabilna.
Dotyczy to również chorych, które rezygnują z operacji drugiego oka z visusem ok. 0.6, gdy po operacji pierwszego oka osiągnięto poprawę widzenia do visusu 0.7 – 0.8.
Oczywiście każdego chorego należy traktować indywidualnie i definicja użytecznej ostrości wzroku może być zmienna.
Przyjęliśmy więc z zadowoleniem inicjatywę pana Prof. Marka Rękasa uregulowania pewnych kryteriów kwalifikacji do operacji zaćmy. W naszej opinii pozwoli to na skrócenie kolejek w wielu ośrodkach świadczących usługi leczenia operacyjnego zaćmy. Z naszych obserwacji wynika, że okres oczekiwania na operację zaćmy w poszczególnych ośrodkach nie powinien być kryterium przyznania większego lub mniejszego kontraktu przez NFZ, ponieważ bardzo często kolejki są „sztucznie” wydłużone przez chorych z użyteczną ostrością wzroku.
Dr med. Piotr Kawa