Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich
Al. Armii Ludowej 17
00-632 Warszawa
Warszawa, 27.09.2013
Lekarze Okuliści
Europejskich Klinik Okulistycznych LEXUM
Szanowna Pani Doktor,
Szanowny Panie Doktorze,
Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie próbami zaniżania wartości wyceny procedury usunięcia zaćmy w Polsce. W dniu 26 sierpnia 2013 Zarząd Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich wystosował pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia z wyceną tego świadczenia wraz ze szczegółową specyfikacją. Według naszej opinii, obecna wycena operacji zaćmy stosowana przez NFZ w ramach świadczenia chirurgii jednego dnia jest tylko nieznacznie niższa od wyceny Stowarzyszenia przesłanej do NFZ.
Aktualna wycena operacji zaćmy przez NFZ jak i innych procedur nie była rewaloryzowana od blisko 10 lat. W innych krajach Unii Europejskiej wyceny te poddawane są szczegółowej analizie co kilka lat, biorąc pod uwagę różne czynniki makroekonomiczne jak wskaźnik inflacji, wzrost kosztów pracy oraz postęp technologiczny w medycynie.
W Polsce od momentu wprowadzenia wyceny tych procedur istotnie zmieniły się natomiast wymogi NFZ co do udzielania tego typu świadczeń. Miało to istotny wpływ na zwiększenie kosztów operacji w wielu ośrodkach. Ta tendencja do zmiany wymogów według nas ma czasami irracjonalny charakter, ograniczając rozwój chirurgii jednego dnia, czyli tej formy świadczeń w której wykonuje się zdecydowaną większość zabiegów okulistycznych w krajach Unii Europejskiej i Ameryce Północnej.
Obecnie koszty ponoszone przez ubezpieczycieli w innych krajach UE są wyższe od kosztów ponoszonych przez NFZ : np. w Anglii jest to koszt ok. 950 funtów za operację zaćmy z wszczepieniem soczewki, w Holandii, Francji i Włoszech są to kwoty przekraczające 1000 EUR.
Pragniemy zaznaczyć, że w Polsce lekarze operują za pomocą tego samego sprzętu, używają tych samych soczewek i materiałów medycznych do operacji w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.
Tym bardziej jesteśmy zaniepokojeni rażącym zaniżeniem kosztów operacji zaćmy przez ogólnopolską sieć Europejskich Klinik Okulistycznych LEXUM.
Kliniki LEXUM działające od wielu lat miały wśród naszych kolegów zawsze bardzo wysoką opinię ze względu na znakomitych specjalistów zatrudnionych w całej Polsce. Proponowane przez sieć klinik LEXUM nowe wyceny tej procedury podważają fundamentalne zasady zaufania i współpracy między nami lekarzami. Umieszczanie ogłoszeń przez sieć Klinik LEXUM na witrynach internetowych zakupów grupowych typu Groupon po zaniżonych cenach są według nas uwłaczające dla wszystkich zatrudnionych lekarzy w Polsce oraz jest jednoznacznym i rażącym złamaniem uchwały nr. 29/11/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad podawania do publicznej informacji o udzielaniu przez lekarzy i lekarzy dentystów świadczeń zdrowotnych oraz naruszeniem art. 63 p.1, art. 65, art. 66 p.4 Kodeksu Etyki Lekarskiej, jak również naruszeniem zapisów Ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku o zakazie reklamy świadczeń zdrowotnych.
Wyznacza to zły kierunek rozwoju tej dziedziny okulistyki, prowadząc do obniżenia jakości świadczonych usług dla pacjenta i zmniejszenia wynagrodzenia dla zespołu operacyjnego ośrodków okulistycznych w całej Polsce.
Apelujemy więc do Państwa o przedyskutowanie tego problemu z Dyrekcją sieci Europejskich Klinik Okulistycznych LEXUM w celu poprawy sytuacji. Z naszej strony deklarujemy gotowość do współpracy i dyskusji.
Stowarzyszenie skierowało również pismo do Konsultanta Krajowego
prof. dr hab. Wandy Romaniuk z prośbą o zajęcie stanowiska oraz do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby lekarskiej
Z wyrazami szacunku
Marek Czubak
Przewodniczący
Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich
PS.
Dołączamy kopię uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16.12.2011 r.