Po 6 miesiącach!!! i wielokrotnych telefonach do NFZ, dnia 26.05.09 Zarząd SCOP otrzymał oficjalne pismo wyjaśniające okoliczności i motywacje wprowadzenia przez NFZ /załącznik nr.3 zarządzenia Prezesa NFZ Nr 93/2008/DSOZ z dnia 22 października 2008/ nowych warunków wyposażenia w sprzęt okulistyczny, niezbędny do wykonywania operacji usunięcia zaćmy dla świadczeniodawców.
Poniżej zamieszczamy pełny tekst oświadczenia, oryginalny tekst pisma jest dostępny do pobrania tutaj: Odpowiedź NFZ
W odpowiedzi na pismo dotyczące określenia wymagań dla świadczeniodawców w zakresie okulistyki, uprzejmie informuję, co następuje.
Prezes Funduszu działając na podstawie art.146 ust.2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027, z późn. Zm.) przed określeniem przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń, kryteriów oceny ofert i warunków wymaganych od świadczeniodawców stosowanych do postępowań, na 2009 r. i lata następne zasięgał opinii właściwych konsultantów krajowych, co zapewnia merytoryczną ocenę warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej zawartą w wydawanych przepisach.
Zarządzenie Nr 93/2008/DOZ Prezesa narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, w którym Prezes Funduszu określił warunki wymagane od świadczeniodawców w poszczególnych zakresach świadczeń, w tym w zakresie okulistyki badane pod kątem jego legalności przez Ministra Zdrowia w trybie art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164. poz. 1027 z późn. Zm.)
Słuszne jest stwierdzenie podnoszone w piśmie przez Stowarzyszenie o braku zastosowania urządzeń takich jak HRT lub GDX czy lasera argonowego/diodowego w chirurgii zaćmy, jednakże, co wymaga podkreślenia, w cytowanym zarządzeniu nie określono przedmiotowego wymagania w odniesieniu do chirurgii zaćmy.
Określenie wymagań w zakresie liczby i kwalifikacji personelu czy wyposażenia w aparaturę medyczną sformułowane zostały łącznie w odniesieniu do dwóch istotnych problemów zdrowotnych występujących w Polsce tj. jaskry i zaćmy. Jednakże wymienione wyżej urządzenia stosowane w procesie diagnostyczno-terapeutycznym w zakresie jaskry nie są wymaganiami nowymi. Już w drugiej połowie 2005 r. określono stosowanie aparatów HRT lub GDX w programie profilaktycznym wykrywania jaskry a od 2006 r. z tymi samymi warunkami kontraktowana była przez Fundusz poradnia leczenia jaskry. Tak, więc również powyższe względy zostały wzięte pod uwagę przy formułowaniu przedmiotowych wymagań.
Zasadność określenia wymagania posiadania w oddziałach okulistycznych aparatu GDX potwierdza również fakt, iż aparat ten jest jedynym, który umożliwia wykrycie jaskry w stadium, w którym przy pomocy żadnego z obecnych na rynku aparatów nie jest to możliwe.
Formułowanie uwag przytaczanych w piśmie przez niektórych lekarzy okulistów o wzmożonej aktywności firm komercyjnych oferujących określony sprzęt (GDX, HRT) nie ma uzasadnienia gdyż aparaty te produkowane są przez określonych producentów i nie posiadają zamienników.
W odniesieniu do mikroskopu lustrzanego, pachymetru jak też innych urządzeń stosowanych w chirurgii zaćmy, co również określa konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, wykonywanie zabiegów bez posiadania tych urządzeń nie jest możliwe.
Pragnę dodać, iż w wydawanych przez Prezesa Funduszu zarządzeniach wymienia się najbardziej istotne wymagania dla oddziału szpitalnego w zakresie wyposażenia w aparaturę medyczną, zapewnienie realizacji badań czy też inne dodatkowe elementy. Z tego względu nie został wymieniony keratometru, który stanowić powinien podstawowe wyposażenie każdego oddziału okulistycznego. Jednakże, z uwagi na postulat zawarty w Państwa piśmie, w zarządzeniu nr 19/2009/DOZ Prezesa narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 marca 2009 r. zmieniającym przywołane na wstępie zarządzenie nr 93/2008/DOZ Prezesa NFZ, uwzględniono w warunkach wymaganych dla realizacji świadczeń w przedmiotowym zakresie przyrząd diagnostyczny – keratometru.
Pragnę ponadto zwrócić uwagę, czego stowarzyszenie nie uwzględniło w swoim piśmie, a mianowicie zasad kontraktowania, które jednoznacznie wskazują, iż przedmiotu kontraktowania nie stanowią pojedyncze procedury medyczne, lecz wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej z określonej dziedziny medycyny opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki zawierana jest ze świadczeniodawcami dysponującymi potencjałem wykonawczym do realizacji wszystkich świadczeń w tym zakresie.
Należy podkreślić, że na etapie postępowania w sprawie zawarcia umowy Fundusz preferuje świadczeniodawców posiadających potencjał wykonawczy dla realizacji wszystkich grup świadczeń, których możliwość realizacji została określona przez kontraktowanego zakresu w tym przypadku dla zakresu okulistyki, a zapewnienie przez świadczeniodawcę kompleksowości świadczeń opieki zdrowotnej rozumianej jako planowana struktura świadczeń lub profil leczonych pacjentów w kontraktowanym zakresie stanowią istotne kryteria oceny oferty w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń.
W trosce o zapewnienie dostępności do świadczeń, właściwej ich jakości, zapewnienia kompleksowości i ciągłości leczenia, wymagania wobec świadczeniodawców podlegają z roku na rok modyfikacji, czego przykładem są wymagania w zakresie okulistyki.
Z poważaniem
Zastępca Prezesa ds. Medycznych
Narodowego Funduszu Zdrowia
Dr n. med. Jacek Grabowski