W związku z pismem Konsultanta Krajowego prof. dr hab. Marka Rękasa z dnia 30.10.2017 r. w sprawie programu lekowego Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) (ICD-10 H35.3) uważamy, że każde uproszczenie procedury podawania iniekcji doszklistkowych preparatów anty-VEGF w programie lekowym leczenia AMD, zarówno co do wymogów administracyjnych jak też ogólnomedycznych określonych przez NFZ, jest krokiem w dobrym kierunku. Propozycję Konsultanta Krajowego traktujemy jako pierwszy etap zmian.
Pragniemy przypomnieć, że iniekcje doszklistkowe w krajach zachodnich podawane są w warunkach ambulatoryjnego gabinetu zabiegowego, poza szpitalem i blokiem operacyjnym. W podobnym trybie podawane są iniekcje pacjentom poza programem lekowym w Polsce.
Uważamy, że złagodzenie wymogów, przy dopuszczeniu większej ilości ośrodków, również prywatnych, znacząco zwiększyłoby dostępność tej metody leczenia dla pacjentów. Chorych ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem będzie stale przybywać w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Choroba ma charakter postępujący i zbyt długi okres oczekiwania na rozpoczęcie tej terapii może dyskwalifikować wielu chorych z powodu pogorszenia stanu klinicznego.
Należy jednak zaznaczyć, że zmiany takie nie powinny odbywać się kosztem redukcji finansowania pojedynczej procedury, której wycena powinna pozostać na dotychczasowym poziomie. Świadczenia te niezależnie czy wykonywane w warunkach szpitalnych, czy ambulatoryjnych wymagają tego samego sprzętu, badań i personelu medycznego.